Swarovski

Kolejne tworzywo mojej biżuterii, które nie jest minerałem.

Swarowski... wywołuje we mnie mieszane uczucia. Kryształki cieszą oko niezwykłym blaskiem, wyrafinowanym kształtem, perfekcyjnym szlifem.

Zaś marka Swarovski - nie przepadam, jak za wszystkim, co jest synonimem (przynajmniej dla mnie) blichtru, reklamy i nadawania przedmiotom wartości nijak się mającej do kosztów uzyskania.
W Wikipedii zaliczana do najbardziej luksusowych(!) marek biżuterii. Kryształowy łabędź - logo firmy - to gwarancja sukcesu. Dla producentów i jubilerów również. Jak dotąd Swarovski nie ma chińskiej konkurencji - podróbki rażą niższą jakością, więc firma swobodnie dyktuje ceny.
Odpustowe świecidełka, szklane pieski, kotki, ptaszki i inne niezwykłości. Naszyjniki ze szkiełek w niewyobrażalnych cenach, telefony, aparaty fotograficzne i inne gadżety oblepione świecidełkami, mnóstwo "picu" i wielkie pieniądze. Doskonale to pasuje do naszego świata tandety i łatwizny.
Swarovski jest modny. Odpowiedni dla popularnych gwiazdeczek, które pytane o ulubioną biżuterię recytują "Swarovski crystals". Widać to na ekranie telewizyjnym; nawet dziennikarki w wieczornych wydaniach programów informacyjnych błyszczą kryształami w uszach.

Ale kryształki są naprawdę fajne. Wabią precyzją i jakością szlifu, odbiciami i załamaniami światła, niespotykanymi, subtelnymi barwami, kształtem, połyskiem. Tych efektów nie sposób pokazać na zdjęciach. Koraliki wyglądają ślicznie, nieco jarmarcznie, ale jest to jarmark w najwyższym gatunku; a nawet świetnie pasują do naturalnych kamieni, podkreślają ich surowość lub uzupełniają elegancki połysk. Ile trzeba zmysłu plastycznego i dobrego smaku projektantów, perfekcji technicznej (o marketingu już z niesmakiem wspominałam), aby takie zwyczajne szkiełka podbiły serca kobiet.

Jeśli szukasz czegoś super efektownego, co wszyskich ma olśnić, a Tobie przydać blaskiu - to Swarovski jest doskonałym wyborem. Załóż okazały wisior, lub błyszczące kolczyki, a nikt nie obdarzy Cię obojętnym spojrzeniem. Odbijająca światło biżuteria dodaje urody, gdyż twarz oświetlona z dołu i boku wygląda korzystnie, a ewentualne zmarszczki nie są tak widoczne.

Uwagi o przechowywaniu. Kryształy Swarovskiego to szlifowane szkło ołowiowe o wysokim współczynniku załamania światła, z napylonymi powłokami, które dają niesamowite efekty optyczne. Dlatego są nieodporne na zarysowanie, z czasem ścierają się i tracą urok. Należy je chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi i kontaktem z metalowymi powierzchniami, przechowywać w wyściełanych pudełeczkach lub w foliowych torebkach, a czyścić miękką ściereczką.

W tych kolczykach użyłam łezek Swarovskiego o poetyckiej barwie moonlight.


Strona główna  |  Galeria  |  Kamienie a znaki zodiaku  |  Kamienie urodzinowe  |  Próby srebra  |  O mnie  |  Kontakt

© Prawa autorskie do wzorów, zdjęć i opisów zastrzeżone.