Próby srebra

Ze względu na miękkość złota i srebra w wyrobach jubilerskich stosuje się stopy metali szlachetnych. Aby określić zawartość metalu szlachetnego w stopie wprowadzono pojęcie próby. Próba mówi ile części metalu szlachetnego przypada na 1000 części stopu.

Zgodnie z polskim prawem półfabrykaty srebrne o masie poniżej 5 gram nie podlegają obowiązkowi cechowania i nie wybija się na nich prób. Nie jest to czynione nie tylko ze względu na koszty produkcji, ale również dlatego, że na mniejszych półfabrykatach wybicie próby jest często trudne lub obniża estetykę wyrobu.

Obowiązkowej certyfikacji podlega surowiec wykorzystywany do produkcji, natomiast każdy wyrób z metali szlachetnych wprowadzany do obrotu powinien być ocechowany. Cecha to symbol oznaczający rodzaj metalu szlachetnego oraz liczba mówiąca o próbie stopu.

Litery występujące w cechach określające urzędy probiercze: A-Białystok, B-Bydgoszcz, G-Gdańsk, H-Chorzów, K-Kraków, Ł-Łódź, P-Poznań, V-Wrocław, W-Warszawa, Z-Częstochowa

polskie cechy srebra:
próba 0,800 próba 0,830 próba 0,875 próba 0,925
Srebrne akcesoria do produkcji biżuterii najczęściej są importowane z Włoch i ocechowane zgodnie z tamtejszymi przepisami.
Na mniej widocznych (zapięcia, łączniki, skuwki) częściach mojej biżuterii wybita jest próba 925. Na elementach ozdobnych - przekładkach, kuleczkach, rurkach, drucikach - mimo, że są srebrne - nie umieszcza się próby.
Drut również wyciągany jest ze srebra próby 925.
Jeżeli w wyrobie znajdują się elementy z metali nieszlachetnych (za wyjątkiem stalowych linek jubilerskich) jest to zaznaczone w opisie.

Strona główna  |  Galeria  |  Kamienie a znaki zodiaku  |  Kamienie urodzinowe  |  O mnie  |  Kontakt
© Prawa autorskie do wzorów, zdjęć i opisów zastrzeżone.